מה חוגגים בט"ו בשבט?

ט"ו בשבט הוא מועד המוזכר לראשונה במשנה והוא מכונה "ראש השנה לאילן". זה הוא מועד אשר כפי ששמו מעיד עליו הוא חל ביופ ט"ו בחודש שבט. והוא מציין את תחילת גידולי פירות האילן לאחר שעברה מחצית מתקופת החורף בארץ ישראל.

לציון תאריך זה כראש השנה לאילן ישנה השפעה ישירה על קיומן של מצוות רבות, בין השאר נמצא את המצוות הקשורות לאכילת פירות האילן, כמו נטע רבעי וערלה שבהם יש לספר מספר שנים מאז שתילת העץ. שנים אלו כמובן נמנים על פי ט"ו בשבט – ראש השנה לאילנות.

למידע נוסף על תפילת שחרית

שולחנות חג

ביום זה נשתרשו מנהגים שונים. המרכזי שבהם הוא עניין אכילת פירות. רבים טועים לחשוב שמצוות אכילת הפירות ביום זה, כוללת את כל הפירות, אך האמת היא שהמנהג הוחל על פירות ארץ ישראל ובעיקר על פירות שבעת המינים.

כמובן שאין מניעה ואין איסור לאכול פירות שאינן מארץ ישראל, וכיום שמנהג זה השתרש, הוא אף בגדר מצווה וניתן לראות רבנים, אדמורי"ם ומנהיגי קהילות רבים שעורכים ביום זה שולחן ענק לכל חסידיהם ושומעי לקחם.

מנהגי החג

מכיוון שלמועד זה לא נקבעו הלכות בצורה מסודרת, הם לא באים כמעט לידי ביטוי בקהילות ישראל בחוץ לארץ. אמנם בשנים האחרונות ניתן לראות שגם שם היהודים החרדים מנהיגים את ההנהגות והמנהגים השונים הנקבעו ליום זה.

בתקופות של לפני קום המדינה, היהודים חגגו את היום הזה בסימן של התעוררות לאומית ותקווה לתחיית הישוב בארץ ישראל ששנים רבות לא היה מבוסס בצורה ממשלתית. כיום, ניתן לראות כי בכל מקום חוגגים את חג ט"ו בשבט. יש כאלה שמציינים אותו כמועד דתי ויש כאלה הראוים בו יום טבע ואיכות הסביבה.

למידע נוסף היכנסו לאתר: https://www.hidabroot.org

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם מהבלוג שלנו

חשיבותם של מתקנים לגני שעשועים

מתקני שעשועים הם חלק מרכזי בבריאותם וברווחתם הכללית של הילדים. הם מספקים לילדים הזדמנויות לחקור, לשחק, ללמוד ולגדול. מתקני שעשועים הופכים פופולריים יותר מכיוון שהם

קרא עוד»

סקירת קורסי פייתון מומלצים

Python היא שפת תכנות פופולרית המסייעת למפתחים ליצור מגוון רחב של יישומים, מתוכנות שולחניות ועד מוצרים מבוססי אינטרנט. עם השימוש הגובר ב-Python עבור יישומים שונים,

קרא עוד»

טבעת עם חריטה, תמיד מתנה יפה

טבעת עם חריטה היא טרנד פופולרי בקרב בני דור המילניום. המגמה הולכת וגוברת בשנים האחרונות וצפויה להימשך. טבעת עם חריטה היא דרך מושלמת להתאים אישית

קרא עוד»