באילו מצבים כדאי להתחיל בהליך הקפאת ביציות?

הליך הקפאת ביציות הוא הליך שנועד לתת מענה לנשים בגילאים מתקדמים יותר ששעון החול של איכות הביציות שלהן הולך ואוזל, והדרך שלהם להביא ילדים לעולם באמצעות התעברות טבעיות פוחת. כאשר האשה מגיעה לאזור גיל 30 כמותן ואיכותן של הביציות שלה מתחילה לרדת, ועל פי מחקרים הסיכוי של אשה בגילאי 31-40 להרות בכל חודש עומד על 15 אחוז לעומת 25 אחוז בגילאי העשרים. מטבע הדברים האשה מנסה למצוא פתרון כדי לדאוג לאפשרות של הבאת ילדים גם אם תגיע למצב בו לא תוכל להתעבר באופן טבעי, והדרך לעשות זאת היא על ידי הקפאת ביציות שאז הביציות יכולות להחזיק מעמד 20 שנה ויותר.

מהו הליך של הקפאת ביציות

הקפאת הביציות נעשית באמצעות הקפאתן בחנקן נוזלי, בטמפרטורה של 196 מעלות מתחת לאפס. הפריה של ביצית מוקפאת יכולה להיות רק באמצעות הפריה חוץ גופית (IVF) ולכן כאשר אשה נדרשת להליך של הקפאת ביציות היא תקבל תרופות הורמונליות המגרות את השחלות, והגירוי מביא ליצירת ריבוי זקיקי שחלה שם נוצרות הביציות, בניגוד לווסת טבעית אז נוצר זקיק אחד או זקיקים ספורים בלבד. לאחר מכן יעקוב הצוות הרפואי אחר זקיקי השחלה ויקבעו מועד לשאיבת ביציות כאשר הם בבשלות מלאה. השאיבה נעשית בהרדמה (כללית או מקומית) ונמשכת כעשרים דקות.

מי זקוקה להליך של הקפאת ביציות?

ישנם מספר סיבות הגורמות לפתיחה של הליך של הקפאת ביציות, המקרה האחד הוא נשים שמסיבות רפואיות קיימות אינדיקציות לקושי בהתעברות טבעית, כמו נשים האמורות לעבור טיפולי הקרנות או כימותרפיה או בעלות מחלות גנטיות המשפיעות על הרזרבה השחלתית. המקרה הנוסף הוא נשים המגיעות לגיל 30+ (עד 41), הן יכולות לעבור את ההליך גם שלא מסיבות רפואיות אלא מנסיבות חיים אישיות ורצון לשמור על סיכוי לילדים. למידע נוסף ד"ר איליה בורד מומחה פוריות

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
איך לבחור דלת פנימית אידיאלית?
בתחום עיצוב הבית, דלתות הן מרכיבים מרכזיים, אך לעתים קרובות לא מעריכים אותם. הם משמשים לא רק כרכיבים...
קרא עוד »
דצמ 06, 2023
כוס טיפטופים
הנקה היא תהליך טבעי המערב את האם והתינוק. עם זאת, ישנם מכשולים רבים שיכולים למנוע את קיום ההנקה. כוס...
קרא עוד »
דצמ 03, 2022
גילוי היסודות הנסתרים: תובנות מטבח ואמבטיה
כאוטוריטה מובילה בתחום עיצוב הבית, אני כאן כדי לחשוף כמה היבטים פחות מוכרים של המטבח והאמבט של הבית...
קרא עוד »
ינו 21, 2024