מה המשמעות של כסא אליהו הנביא בבתי כנסת

אחד מהרהיטים שאנחנו מוצאים בכל בית כנסת זהו כיסא של אליהו הנביא זכור לטוב. מה המשמעות למעשה של כיסא של אליהו הנביא? למה צריך כיסא כזה בכל בית כנסת ומתי מגיע אליהו הנביא אל בית הכנסת?

למעשה כיסא של אליהו הנביא הוא לא כיסא שאנחנו רואים כי אליהו הנביא עושה בו שימוש. אך זה בגלל המוגבלות הגשמית שלנו כבני אנוש. למעשה ידוע ומפורסם כי בעת שמתקיים ברית מילה, אליהו הנביא שהוא מכונה מלאך הברית – נוכח במקום. מסיבה זו מכינים גם את הכיסא המיוחד עבורו. את הכיסא הזה מניחים על פי רוב סמוך לכיסא של המוהל אשר עליו נערך טקס הברית.

זה הכיסא של אליהו הנביא זכור לטוב

לפני הברית מכריז המוהל, "לישועתך קויתי ה'. שׂיברתי לישועתך ה' ומצוותיך עשיתי. אליהו מלאך הברית הנה שלך לפניך, עמוד על ימיני וסמכני. שׂיברתי לישועתך ה'. שש אנוכי על אמרתך כמוצא שלל רב. שלום רב לאוהבי תורתך ואין למו מכשול. אשרי תבחר ותקרב ישכון חצריך נשׂבעה בטוב ביתך קְדוש היכלך".

על פי דברי הזוהר, אם לא מכריזים את ההכרזה הזו אליהו הנביא לא יגיע.

על פי רוב המנהגים מניחים את התינוק לפני הברית על כסאו של אליהו הנביא וכשמוסרים את התינוק אל הכיסא יש לכוון כאילו מוסרים את התינוק לאליהו הנביא. הכיבוד של "הנחה על כיסא של אליהו" נחשב ככיבוד חשוב ביותר בברית והוא למעשה השני במעלה לאחר הכיבוד של הסנדק.

יש כאלה המכינים כיסא רחב המיועד כביכול לאליהו הנביא וגם לסנדק זוהי בעצם מעין פשרה בין אלו הגורסים כי יש להכין שתי כיסאות נפרדים, לסנדק ולאליהו הנביא.

משקיעים בכיסא

מאז ומתמיד ידעו כי יש להשקיע בכיסא מכובד לאליהו הנביא. כיסא שאכן ראוי ויאה לאליהו הנביא זכור לטוב. ואכן, אנחנו רואים כי כמעט בכל בית כנסת ישנו כיסא כזה אשר משרת את ציבור המתפללים במקום בעת אשר הם מבקשים לערוך שם ברית מילה לתינוק שנולד.

זוהי הסיבה להשקעה בכיסא המכובד כפי שראוי לאליהו הנביא. למידע נוסף היכנסו לאתר http://www.aronot-kodesh.co.il/.

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם מהבלוג שלנו