מהם ימי ספירת העומר ולמה חשוב לשמור אותם?

ספירת העומר

ימי ספירת העומר, חשובים עבור רבים, בין אם מדובר בדתיים, שומרי מסורת, ואפילו אנשים המנהלים אורח חיים חילוני. אבל מדוע בכלל מתקיימת ספירת העומר? ולמה חשוב לקיים את מצוות הספירה? כל המידע בהמשך.

ספירת העומר – מה משמעותה?

אם אתם רוצים לקיים את מצוות ספירת העומר, או שאתם רוצים להכיר קצת יותר את המנהגים הקשורים לתקופה – כדאי שתדעו כי מנהג הספירה מתחיל החל מהלילה השני של חג הפסח, ועד הלילה שלפני חג השבועות. בכך סופרים 49 ימים, בעוד שבסופם נחגג חג השבועות.

הספר: נתיבות החסידות ספירת העומר, מספר על ימי הספירה ועל ימים של הכנה ומעבר לתקופת העומר. הספר מספר את המסע ואת משמעותו של המנהג, בעוד שבאמצעות עיון בכתוב, ניתן לקבל מידע מעניין אודות יסודות העולם.

בכל הנוגע למשמעות של "ימי הספירה", הרי שמדובר במצווה שכוללת אמירת ברכה שנוסחה: "ברוך אתה ה', אלוקינו מלך העולם, אשר קדשנו במצותיו וצוונו על ספירת העומר". את הברכה אומרים לפני תחילת ימי העומר.

מנהג הספירה, קשור אל העלאת הקרבן בבית המקדש שהתרחשה לפני אלפי שנים, וזאת בזמן שבית המקדש היה קיים. בכך, עצם קיום המנהג והימים המיוחדים האלה – מסמלים את נוכחותו של האל, בחייהם של יהודים.

משמעויות נוספות של ספירת העומר

ביצוע המנהג וספירת הימים של הלילה השני של חג הפסח, עד חג השבועות – נועדו לציין את התקופה הקשה של בני ישראל בהיותם עבדים במצרים. עבדות זאת, שאירעה לפני למעלה מ 3,000 שנה – קרתה כדי לציין כי חל איסור התבוללות יהודים עם עמים אחרים, דבר שגרם לעבדות בארץ מצריים. בכך, לאחר היציאה מהארץ שהעבידה את בני ישראל, נעשה תהליך של התחדשות, וזאת בעת מעמד מתן התורה שהתקיים בהר סיני.

ההיסטוריה מלמדת אותנו שהתנהגות שאינה מוסרית, כמו גם התבוללות עם עמים אחרים – עלולה להוביל לאסונות עבור העם היהודי, בעוד ש49 הימים בהם סופרים את העומר: הם מספר הימים בהם היהודים עבור את השינוי המיוחל. ימים בהם בני ישראל הפכו מעם מתבולל ובוגדני, לעם מאמין ומסור לאל.

המשמעות של ימי ספירת העמר כיום

כיום, מרבית מעם ישראל מאוחד, בעוד שישנם זרמים שונים ביהדות אשר מאפשרים קיום מצוות ברמה מעטה או גבוהה. בכך רבים סופרים רבים את העומר כדי לזכור כי על העם היהודי להשתפר, לקבוע יעדים ולפעול לאחדות, בצורה מרבית. בכך רבים שומרים מצוות ונהנים משיוך אל העם הנבחר – הלוא הוא ישראל.

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
הסרת שיער בלייזר – האם זה כואב?
שוב מגיע הקיץ ועונת הרחצה החלה, מה עושים עם המקומות הלא אסתטיים שגורמים לנו הרגשה לא נעימה בגלל השיער...
קרא עוד »
יונ 25, 2019
כך תאתרו שף פרטי מומלץ
הישראלים אוהבים לחגוג, וחלק מהחוויה היא האוכל. אמנם אפשר לתכנן אירוע במסעדה ולסגור את המקום, אולם שף...
קרא עוד »
מאי 10, 2021
הבת מצווש מתקרב?? אטרקציות מעניינות לאירוע
אירוע בת המצווה כולל כמה וכמה נותני שירות שיוצרים את האווירה ומשלימים את החוויה שלכם ושל כל האורחים....
קרא עוד »
מרץ 27, 2019